Įsigyjant saulės elektrinę ypač svarbu atkreipti dėmesį į saulės modulių ilgaamžiškumą. Ar kada pagalvojote, kad dėl šios savybės būrys pasaulio mokslininkų pluša dešimtmečiais?
Kertinis žodis kalbant apie saulės elementų ilgaamžiškumą šiandien yra perovskitas. Paprastai kalbant, tai yra mineralas. O fotovoltiniame pasaulyje bandymai su šiuo mineralu teikia labai daug vilties dėl dar efektyvesnio saulės šviesos panaudojimo. Visų pirma, perovskitas yra pigesnis silicio pakaitalas. Antra, jis pasižymi efektyvesnėmis savybėmis gaunant elektros energiją iš saulės.
„Perovskitiniai saulės elementai, atsižvelgiant į jų aukštą galios konversijos efektyvumą ir mažą gamybos kainą, yra būdas sumažinti saulės elektros energijos kainą”, – teigia Toledo universiteto fizikos profesorius Yanfa Yan. „Tačiau mums reikėjo sustiprinti šių saulės elementų technologijos ištvermę lauko sąlygomis”. Technologija turi dešimtmečius išsilaikyti lauke, esant bet kokiam orui ir temperatūrai, nerūdijant ir nesulūžtant.
Mokslininkams pavyko šis bandymas – žurnale „Science” paskelbti švarios energijos tyrimai, kuriems vadovavo Toledo universitetas, bendradarbiaudamas su Vašingtono, Toronto ir Šiaurės vakarų universitetais bei Šveicarijos federaliniu technologijos institutu, išsprendė perovskitinių saulės elementų ilgaamžiškumo problemą. Komanda atrado sudedamąją dalį, didinančią sukibimą ir mechaninį atsparumą.
Mokslininkai eksperimentiškai įrodė, kad perovskitiniai saulės elementai, apdoroti 1,3-bis(difenilfosfino)propanu (DPPP), išlaikė aukštą energijos konversijos efektyvumą ir pasižymėjo geresniu patvarumu po nepertraukiamo veikimo imituojant saulės apšvietimą daugiau nei 3500 valandų, arba daugiau nei 145 dienas.