Kokie komponentai be modulių dar sudaro saulės elektrinę?

Saulės elektrinė – tai gan paprasta, patikima ir nesudėtinga elektros energiją generuojanti sistema, kuri dažniausiu atveju neturi judančių komponentų, o sugedęs komponentas greitai eliminuojamas arba pakeičiamas nauju. Saulės elektrinę iš esmės sudaro tik trys pagrindiniai komponentai: saulės moduliai, saulės modulių laikančioji konstrukcija ir inverteriai. Kiti komponentai arba juos jungia, apsaugo arba valdo.

Renkantis saulės elektrinę reikia įvertinti sąlygas ir nuspręsti, elektrinę montuoti ant stogo ar ant žemės. Tuomet skirsis ją laikantys mechanizmai. Taip pat – labai svarbu pasirinkti kokybišką srovės keitiklį (inverterį), nes šis elementas atliekai didelį darbą ir yra bene brangiausia saulės elektrinės dalis. Kaip teisingai išsirinkti komponentus?

Saulės modulių laikančioji konstrukcija – tai šiek tiek paprastesnis komponentas, kurį lengviau išsirinkti, tačiau ne mažiau svarbus sklandžiam saulės elektrinės darbui. Šiam komponentui svarbu būti lengvam, neakoroduoti, neatsisukti ir atlaisvėti, ir užtikrinti tvirtą konstrukciją saulės moduliui. Ne saulės modulis turi sutvirtinti konstrukciją, o konstrukcija turi būti pakankamai tvirta, kad kuo geriau pašalintų papildomas mechanines jėgas veikiančias saulės modulį – tai kelias į ilgaamžiškesnį produktą, kuris degraduos laikui bėgant lėčiau. Konstrukcijos elementai turi:
– būti lengvi – tam, kad saulės modulių panaudojimo galimybės būtų maksimaliai plačios, kad būtų galima montuoti saulės modulius ant visų stogų.
– neakoroduoti– tam, kad neprarastų prekinės išvaizdos ir negadintų objekto eksterjero nubėgusiomis rūdžių juostomis.
– neatlaisvėti – tam, kad laikui bėgant konstrukcija neatsisuktų ir nepadidėtų mechaninės apkrovos saulės moduliams, kas lemia jų degradaciją, visą konstrukcijos stabilumą ar net sugriuvimą.

Inverteriai – tai brangiausias komponentas, kaip vienetas saulės elektrinės sistemoje. Jis atlieka pagrindinį darbą versdamas nuolatinės srovės elektros energiją į kintamą. Tik pavertę į kintamos srovės elektros energiją, saulės modulių pagamintą elektrą galime panaudoti buityje, ar ūkyje tam, kad sumažinti elektros energijos sąnaudas. Inverterių pasirinkimas nors ir dar siauresnis, tačiau ne mažiau komplikuotas:

Pagal inverterių veikimo principą, juos galima išskirti į dvi grupes. Pirmoji – saulės moduliai jungiami nuosekliai į grandinę, taip sumuojant bendrą modulių įtampą, tokia grandinė jungiama į inverterį ir inverteris visai grandinei nustato vieną optimalų darbo tašką, kuris yra įtakojamas silpniausio modulio grandinėje neskaitant ar modulis silpnesnis nei kiti jau iš karto po gamybos, ar gauna mažiau saulės energijos nei kiti moduliai grandinėje kažkuriuo laiko momentu. Antroji – kiekvienas modulis jungiamas prie mikro keitiklio (DC/DC keitiklio), kuris iš modulio paima visą energiją, kiek jis gali pagaminti momentiškai. Tuomet tokie keitikliukai jungiasi nuosekliai į grandinę ir tokia grandinė prijungiama prie inverterio, o toks inverteris jau tik pakeičia iš nuolatinės srovės į kintamą, nebeieškodamas optimalių darbo taškų.

Inverterių galios svyruoja nuo vieno modulio galios iki tūkstančių kilovatų eilės, priklausomai nuo inverterių gamintojo. Pagal poreikį parenkamas inverterio galingumas bei fazių skaičius (vienfazis arba trifazis).

Informacija kruopščiai atrinko ir paruošė mūsų įmonės produktų vystymo vadovas Mantas Zelba. Jei turite klausimų apie saulės elektrines ar jų komponentus, kreipkitės į mus jau dabar.

Pasikalbame?

Kuriame tvarų rytojų šiandien.
Mes turime ką jums papaskoti apie inovatyvią energetiką.